Obrazovni ciljevi tradicionalne škole usmjereni su na reprodukciju u nastavi. Nastavnici naše škole svjesni nedostataka tradicionalne nastave tragali su za inovativnim pristupom koji će biti po mjeri nastavnika i učenika i rješenje našli u STEM-u. Šta je STEM?
STEM je takav pristup izvođenju nastave koji kombinovanim djelovanjem kroz različite predmete omogućava učenicima lakše razumijevanje gradiva, razvija kritičko mišljenje i samopouzdanje, a o motivaciji za učenjem, otkrivanjem i stvaranjem da i ne govorimo. Zahvaljujući STEM projektu našim učenicima više ništa ne predstavlja bauk. Novim metodama rada probudili smo njihovu radoznalost, ali i nestrpljenje da što prije uđu u kabinete fizike, matematike, hemije, biologije…

Pogledajte!

Kako se STEM primjenjuje u OŠ Sveti Sava u Doboju

„Umjesto straha, naši 'petaci' sada ispoljavaju istraživački duh i želju da se što prije i sami okušaju u prirodnim naukama“, kaže Radmila Dakić, direktorica OŠ „Sveti Sava“ nakon uvođenja #STEM metoda u vannastavne aktivnosti ove škole. STEM koncept podrazumijeva da se matematika, hemija, fizika, biologija, informatika i tehnika izučavaju u međusobnoj korelaciji, logično povezani i primjenjivi na stvarni život.OŠ „Sveti Sava“ je jedna od 12 STEM model škola u projektu #ENABLE BiH, kojeg smo u #SavetheChildrenNWB uspješno provodili od 2016. do 2020. zahvaljujući finansijskoj podršci USAID Bosnia and Herzegovina JU OŠ "Sveti Sava" Doboj #ENABLEBiH #Education

Posted by Save the Children in North West Balkans on Srijeda, 16. Septembar 2020.